Заточване с водни абразивни камъни
Преди употреба на водния абразивен камък (бруса), той трябва да бъде накиснат във вода за 5-10 минути за някои от сериите, за други е достатъчно просто да ги намокрите без да ги накисвате. Внимавайте по време на точене винаги да има тънък воден филм на повърхността му. За по-голяма стабилност подложете мокра кърпа под камъка по време на заточванетоили универсален държач за камъни.
При едностранно заострени ножове първо положете заострената му страна върху камъка под ъгъл 45˚. Започнете движения напред и назад по абразива с натиск към острието и отслабете натиска в края на бруса. Това движение се извършва няколкократно до постигане на желаната острота. Бързината в движенията не е водеща за перфектен резултат, а ъгълът от 45˚, спазвайте го през целия процес. Обърнете внимание на всяка част от острието, като разделите заточването в три стъпки - връх, средна и задна част на ножа. След като сте заточили ножа от заострената страна, обърнете го и повторете същия процес от другата, но с 1/10 от движенията, с които сте точили заострената страна.
При двустранно заострени ножове извършете процеса на точене, както при едностранно заострените, но под ъгъл 15˚. Тук важното е да заточите двете страни равномерно, за да получите отново симетрично заострено острие.
Водни абразивни камъни
Заточващите камъни се предлагат
с различна грапавост и са идеални за заточване на затъпени ножове или за поддържане на острието. Колкото по-фин е камъкът, толкова по-добре полира неравностите на острието и по този начин
ножът е по-остър.
Грапавостта на водните абразивни камъни се обозначава с числа. По-голямата цифра означава по-фини
песъчинки, които
полират острието.
Основно предимство при заточването на вашите ножове с воден камък
е, че можете да изтъните ножа
си. Когато изтънявате ножа, премахвате допълнителен материал от
страните на острието, като го правите
по-тънко. Изтъняването е полезно за ножове, които често се заточват, тъй като
режещият ръб при тях става
по-дебел. Изтъняването е от голямо значение за запазването на добрите свойства на рязане.
Заточването на ножове с воден
абразивен камък изисква
известна практика.
Заточване/ Изтъняване
Японските водни камъни с едра грапавост (приблизително 100 до 400) са изключително подходящи за заточване на ножове, които са много затъпени. Едрата грапавост ви помага да върнете ножовете в правилната им форма (V-образна форма). Ние обаче препоръчваме да използвате и по-фин камък, за да го полирате след това, като по този начин ще имате по-добри характеристики на рязане за много по-дълъг период от време. Грубите песъчинки също са идеални за изтъняване на нови остриета.
Поддържане на остротата/ Фино заточване
По-фините японски водни камъни (грапавост от 600 до 1000) са идеални за запазване на остротата на вашите ножове и за осигуряване на по-фин завършек на ръбовете, които първо са били заточени с по-груб воден камък. Постигнатата острота е повече от задоволителна за много потребители и често е по-добра от тази при новите ножове, а също така много по-добра и по-издръжлива от остротата, постигната с обикновена машина за заточване.
Полиране
Изключително фините водни камъни (грапавост от
3000 до 10 000) са идеални за полиране на ножове. Тези камъни създават остриета
като бръснач и още повече, те запазват остротата си за по-дълъг период от
време. Препоръчваме ви първо да заточите ножовете с по-груб камък (виж Поддържане на остротата/ Фино заточване), тъй
като по-финият премахва много
малко материал.